Pôrod je zázrak

Dávnejšie časy pred mojim pôrodom

Pri pohľade na mamičku s novorodeniatkom v náručí, mi nejedenkrát prebehla hlavou otázka: ,,Ako môže niečo tak veľké žena porodiť?” Áno, je to až priam neuveriteľné. Keď nastúpia pochybnosti a generačne prenesené strachy, ktoré sú zapísané v našej bunkovej pamäti, >> predstavy o samotnom pôrode môžu byť priam hrozivé.

,,Koniec koncov ako sa nastavíme, tak to bude aj vyzerať.”

Preto je na mieste afirmácia pre mamičku rodičku: >> Porodím kdekoľvek presne tak ako si prajem.

Vlastná predstava o pôrode je dosť podstatná. Veriť si a držať sa krásnej zásady: >>

Žena dokáže porodiť svoje dieťa. Dieťa sa dokáže narodiť.

Jedno-ducho sme cicavce v pre-modernej dobe

Aj my ľudia patríme medzi cicavce. Všetky cicavce bežne privedú na svet svoje mláďatá. Dokonca mávajú viacero mláďat. Nesmerujú do nemocnice, aby im niekto pomohol, prípadne to urobil za nich. Len ľudia dospeli v tejto pre-modernej dobe k takejto absurdnosti. A potom to aj tak vyzerá, že režú ženy, akoby pre zábavu, alebo kvôli zisku? To je veľká záhada!

Veľa krát sa stane, že dokonca prvo-rodičkypohltené prenesenými strachmi a hrôzami. ,,Tým si nevedome vytvárajú realitu. Namiesto toho, aby si realitu vytvárali vedome.”

Vedomé vytváranie reality

Určite pomôže vedomý zámer: ,,Ja mám harmonický pôrod.”

Zavri oči, vstúp do svojho srdiečka, cítiš sa pri tom blažene, vtedy vieš, že si v srdiečku. V tomto stave si povedz zámer: >> ,,Ja mám harmonický pôrod.” Zotrvaj chvíľu v tomto procese, nechaj pôsobiť tvoj zámer vo vesmíre. Dôveruj procesu. Po chvíli otvor oči, upriam svoj pohľad na nejaký predmet, aby si sa sprítomnila a vystúpila z procesu.

,,Takto si môžeš vedome vytvárať realitu o svojom pôrode a o čomkoľvek vo svojom živote. Nech sa tak stane. Sami To Objavte.

V živote každého človeka dochádza k udalostiam, ktoré k sebe ,,priťahuje” svojimi myšlienkami a činmi. Pozitívny vzťah k sebe a k okolitému svetu vytvára pozitívne predpoklady, ktoré sa prejavia radosťou, šťastím a veľkou silou.

Pôrod je PROCES vo svojej JEDINEČNOSTI, ktorú treba rešpektovať

Vôbec netvrdím, že pôrod bude bezbolestná, krátka a ľahká záležitosť, ale v každom prípade, nech je to akokoľvek, jedno je isté: >> Stojí to za to, prežiť ho v plnom prijatí so všetkým čo so sebou prináša. Pôrod v živote ženy je jedinečným okamihom, ktorý sa už viackrát v tom istom prevedení nezopakuje. Preto je potrebné k nemu pristupovať ako ku posvätnosti, prijať ho taký aký je.

Nádherný DAR na celý život PRICHÁDZA na svet pôrodom

Mám úsmev na tvári, keď si spomeniem na svoj pôrod. Moje kontrakcie od prvej až do tej poslednej pôrodnej, trvali 26 hodín. Asi mám nízky prah bolesti :-), lebo už pri prvej kontrakcii som myslela že rodím, bola to neopísateľná bolesť. Avšak ani tá ukrutná, dlhé hodiny sa opakujúca bolesť ma nedokázala odradiť od MOJEJ VNÚTORNEJ RADOSTI NA PÔROD.

Pamätám si svoj komický výraz, ako som gúľala očami, pre-dýchavala tú bolesť a v duchu som si vravela: >> ,,ÁÁÁÁH tak toto je TO, ÁÁÁÁH….” 🙂

Prvá kontrakcia začala z piatka na sobotu o jednej v noci

Celý ten čas, až do sobotňajšej polnoci som trávila doma. Prvá doba pôrodná pomaly, ale isto sa míňala z minúty na minútu, z kontrakcie do kontrakcie, z hodiny na hodinu…

Keď to už vyzeralo na druhú dobu pôrodnú, bola sobotňajšia polnoc, išla som do pôrodnice. I keď som si veľmi priala porodiť svoje dieťatko doma, nebolo mi to dovolené. Tak som pokorne prijala aj túto variantu. Veď moje nastavenie bolo: >> ,,Porodím svoje dieťa kdekoľvek, presne tak ako si prajem.”

Druhá doba pôrodná prišla v nedeľu ráno 3:50

EXTATICKÁ druhá doba pôrodná, zaručala som ako medveď v lese a moje dieťa doslova na dve kontrakcie bez tlačenia vykĺzlo von. Narodilo sa mi krásne, zdravé, silné dievčatko.

Dcérka prišla na svet o 04:04 hodine, presne na termín 28.06.2015. S mierami 34-33-50 cm a 3000 g.

Moje telo potrebovalo presne toľko hodín, aby sa pripravilo na pôrod bez poranení a v úplnom bezpečí.

Hrozby bezmocného pôrodníka

I keď… do dnes s humorom spomínam,  ako v nedeľu v noci o druhej prišiel za mnou pôrodník s hrozbou, jeho zámer bol jasný >>

 • ,,Vaše dieťa sa má zle, váš pôrod nepostupuje, to je na cisársky!”
 • Ja mu na to hovorím: ,,CISÁRSKY ZABUDNITE NIKDY!! Moje dieťa sa malo 9 mesiacov dobre a keď sa má teraz zle, tak len vďaka vám.”
 • V tom do neho vstúpilo ešte viac bezradnosti a hovorí: >> ,,Vy si myslíte, že ste tu sama? My máme dnes 24ku a vy ste desiaty pôrod!”
 • Ja mu na to hovorím: >> ,,A vidíte, že ja spím? Tak si choďte ľahnúť.”
 • Odišiel bledý, s vyvalenými očami, skoro odpadol. 🙂

Ani jeho prinesené hrozby, aby ma zmanipuloval, so mnou ani nepohli. Moja VIERA bola neotrasiteľná: ,,ŽENA DOKÁŽE PORODIŤ SVOJE DIEŤA & DIEŤA SA DOKÁŽE NARODIŤ.”

Keby som mu uverila a dala súhlas na cisársky, tak o druhej v noci ma rozrežú, že môj pôrod nepostupoval. Vybrali by moje dieťa a ešte by sa tvárili hrdinsky, že mi ho zachránili… ALE JA som to nechcela vzdať a dve hodiny na to som porodila. 🙂

Dôverovala som procesu a prirodzene čakala

Ja som ležala v posteli v miestnosti pre prvú dobu pôrodnú, asi po hodinovej teplej sprche na fit lopte, som oddychovala a čakala nech sa môj pôrod ,,rozbehne” tak ako keď som prišla o polnoci do pôrodnice. Vtedy sa všetko zastavilo a ja som bola rodička, ktorá ,,vôbec” nespolupracovala. 🙂

Len som dôverovala procesu a prirodzene čakala. Všetci o mne vedeli, lebo toto ešte nezažili. Báli sa ma. 🙂 Boli úplne bezMocní, pretože všetku MOC som mala ja. VEDELA SOM, ŽE JU POTREBUJEM, aby som to všetko zvládla presne tak ako si prajem. 🙂  Áno nedala som svoju moc doktorom, nech si so mnou a mojim dieťatkom robia čo chcú oni.

Príroda sa stará o matku a dieťa, v tomto vzácnom okamžiku vybaví ženu OBROVSKOU SILOU, aby to všetko zvládla a je len na nej ako vynaloží s touto silou.

Krátky záver

 1. Príroda sa stará o matku a dieťa, preto každá žena má všetko, čo treba pre harmonický priebeh tohto obdobia. Dôležité je to rozpoznať a naučiť sa toho využívať.
 2. V priebehu tehotenstva by žena nemala cestovať. Je lepšie, keď trávi čas na pokojnom mieste a v čistom prostredí.
 3. Nervové napätie, rozrušenie a vonkajšie podnety výrazne ovplyvňujú dieťa a jeho budúci život.
 4. Tehotná žena potrebuje zdravý spôsob života a správnu výživu: strava a informácie.
 5. Strach z pôrodu, ktorý trápi mnohé tehotné ženy, spôsobuje komplikácie pri pôrode a blokuje energiu dieťaťa.

 

Autor: Zuzana Reháková

Podpora SEBAVEDOMIA prirodzeného pôrodu, >> ŽENA VIE PORODIŤ & DIEŤA SA VIE NARODIŤ. Sprievodca DOJČENÍM a RADOSTI života. Moja misia je navrátiť ľudstvu poznanie pravej HODNOTY dojčenia, NAPOJENIE na vlastnú INTUÍCIU a OTVORENIE SRDIEČKA. Robím to k úžitku a celkom zdarma. Autorka E-Knižky: CESTA VNÚTORNÉHO ZDRAVIA. Môj príbeh si prečítajte tu >>

2 komentáre k “Pôrod je zázrak”

 1. Mila Zuzanka,
  Tvoj pribeh je krasny a buduce maminky by urcite mali mysliet pozitivne a naladavat sa na svoje telo a prirodzeny a bezproblemy porod. Ale nesuhlasim s nazorom na doktorov, ktory propagujes. Takymto clankom mozes podla mna zenam aj velmi ublizit. Propagovat ,ze treba spontanne rodit za kazdu cenu, aj ked sa babatko ma zle, nie je namieste. Ty nie si v tomto skolena, aby si vedela, co uz je za hranicou, ktoru este dietatko zvladne. Co ak sa nejaka mamicka Tebou poskolena rozhodne za kazdu cenu odmietnut opodstatneny cisarsky rez a potom bude mat dieta poskodene na cely zivot. Ty za nu budes zit to co pride po porode? Mala by si vazit svoje slova a verit aj v mudrost lekarov. Preco chces aby oni respektovali Teba, ked Ty ich mas za blbcov alebo nasilnikov? Co vysielam to prijmam ze 😉

  1. Krásny deň želám,
   ďakujem vám za spätnú väzbu. Rada by som upresnila, že vôbec tu nejde o propagovanie rodiť za každú cenu prirodzene, o po-školenie mamičiek či nedôveru v múdrosť lekárov. V článku popisujem ako ma lekár neopodstatnene zastrašoval že “vaše babätko sa má zle” za účelom vykonať cisársky rez. Lenže ja som mu to neuverila, natoľko som si verila že to je v poriadku, že som mu odpovedala: “9 mesiacov bolo v poriadku, tak keď sa má zle tak len vďaka vám.” Takže som jeho “nevyhnutnej” ponuke nepodľahla a o dve hodiny som sama porodila úplne zdravé dieťa za 4 minúty (na dve kontrakcie).
   Chápem, že niekedy použité slová v článku sa dajú vysvetliť a chápať odlišne, je to vec nastavenia a vnímania, každý má vlastný filter cez ktorý sa pozerá na svet.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *